Ridgidtools.sk

Prečo sú inšpekčné kamery RIDGID špičkou?

V prípade upchatého alebo poškodeného potrubia nás môže oprava vyjsť pekne draho. Citlivý pohľad zblízka dokáže ušetriť často aj niekoľko tisíc eur a pár hodín práce. Inšpekčné kamery slúžia na preskúmanie nedostupných problémových miest, aby sme rýchlo a lacno posúdili riešenie problému a predišli zbytočným demoláciám. Môžete ich použiť aj na archivovanie záznamov pre klienta o vašom diele a o vykonaní práce. Inšpekcia sa využíva v oblasti vodovodných, kanalizačných a odpadových potrubí, ale aj v priemyselnom, automobilovom odvetví a pri budovaní inžinierskych sietí.  

inšpekčné kamery

Predstavte si, že máte problém v potrubí dlhom niekoľko desiatok metrov. Aby ste predišli zbytočným demolačným a stavebným prácam veľkého rozsahu, je efektívnejšie určiť presné miesto a charakter problému, aby ste zvolili najlacnejšiu a najrýchlejšiu opravu. S použitím lokalizátora, môže byť tento efekt ešte viac znásobený.


Čo je dobré vedieť o inšpekčných systémoch?


Základné časti inšpekčných systémov

Inšpekčný systém sa skladá z komponentov, ktoré sa vzájomne dopĺňajú a spolu zabezpečia všetky požadované funkcie.


Frank Taciak, ktorého rodina pôsobí v obore inšpekcie už 76 rokov, o lokalizácii povedal:
„Nikdy by ste nemali začať kopať bez toho, aby ste vedeli, či máte kopať a kde presne máte kopať. Nemôžete hádať. Hádať kde sa problém nachádza, je tá najhlúpejšia a najbláznivejšia vec. Nemôžete vyjsť do terénu a povedať si tu to je a ono to potom bude niekde inde. Pred tým, než začnete odstraňovať problém, musíte ho nájsť.“
Frank Taciak – C.A. Taciak & Sons (76 rokov v obore lokalizácie)


1. Kamerová hlava a tlačný kábel (kamerový systém) - sníma vnútorné steny v potrubiach a je mechanicky tlačený k miestu problému. V portfóliu RIDGID nájdete tlačné káble  SeeSnake v rôznych dĺžkach až do 99 metrov. Na ich konci je upevnená kamerová hlava s efektívnym LED osvetlením. Sú určené pre potrubia o priemere 20mm – 300mm.


2. Monitor - 
je potrebný na prehrávanie obrazu, nahrávania videa, fotografovanie a editovanie záznamov z vašich inšpekcií. Tieto záznamy sú výhodou nie len pre vás, ale aj vašich zákazníkov, ktorým môžete poskytnúť detailnú správu o nájdenom probléme alebo o odovzdanej zákazke.

inšpekčná kameraTip pre vás:

Všetky kamerové systémy a monitory sa dajú ľubovoľne kombinovať. Spoločnosť RIDGID už mnoho rokov používa rovnaké koncovky na všetkých zariadeniach, aby bolo možné kombinovať nové modely aj so staršími, ktoré už roky plnia svoje úlohy v rukách profesianálov.

druhy inšpekčných kamerových systémov

3. Lokalizátor - zariadenie na určenie presnej pozície kamerovej hlavy alebo vysielača. Lokalizátor sa na problém nepozerá priamo z vnútra potrubia, ale mapuje priestor pod povrchom zeme zhora. Jeho hlavným účelom je buď vyhľadanie problémového miesta alebo vytyčovanie trás potrubných systémov, káblov a detekcia skrytých telies pod povrchom. Vďaka nim sa vy a vaši zákazníci vyhnú akýmkoľvek nečakaným prekvapeniam pri výkopoch, či kúpe pozemkov. 

Vlastnosti kamier a tlačných káblov s označením SeeSnake - alebo ČO a na ČO

Vo všeobecnosti triedime kamerové systémy (navijaky s káblami a s kamerovými hlavami) podľa ich použitia na tri základné skupiny:


Čo sú prednosti kamier SeeSnake?

1. Navijak - v bubne navijaku je uskladnený a chránený navinutý kábel s kamerovou hlavou. Je vyrobený z odolného plastu a jeho konštrukcia je členená a tvarovaná aby odolala opotrebeniu a nárazom v náročným podmienkach. Väčšie modely sú osadené v oceľovom stabilnom ráme. Pri menších kamerách je bubon veľmi kompaktný a vybavený popruhom na jednoduchý transport. Bubon je uzatvorený a tým bráni úniku nečistôt počas inšpekcie a po nej. Preto pri vytiahnutí kábla zo špinavej kanalizácie neznečistíte podlahy a interiér. Nečistoty sa hromadia v bubne a ten môžete jednoducho rozobrať a vyčistiť prúdom vody. 

seesnake inšpekčná kamera

2. Kamerový posuvný (tlačný) kábel je dôležitou súčasťou celého systému.
Tlačné káble musia mať rôznu dĺžku a rôznu hrúbku, v závislosti od charakteru monitorovaného potrubia. Musia byť dosť pružné aby prešli niekoľkými ohybmi a súčasne dosť pevné, aby ste ich mohli natlačiť do veľkej vzdialenosti. A musia udržať kamerovu hlavu pri vyťahovaní z potrubia celou silou. Pevnosť a flexibilitu zabezpečuje vnútorné jadro, ktoré je vystužené sklenými vláknami.      

V ponuke RIDGID nájdete posuvné káble od dĺžky 10 metrov (microReel) až do 99 metrov (SeeSnake) s priemerom od 6,3mm až do 11mm. Zvonka sú chránené a navrhnuté tak aby elektronika v kábloch nebola nikdy namáhaná. Znižuje sa tak riziko prípadných poškodených kontaktov.

Pre menej náročné podmienky sú k dispozícii malé ručné kamery - endoskopy (CA-25, CA-150, CA-350), s tvarovateľným káblom dlhým od 90cm, predĺženiami alebo tenkými tlačnými káblami s maličkou kamerovou hlavou do mikrootvorov.

3. Kamerová hlava - čerešnička na torte
Aké vlastnosti by mala mať dobrá kamerová hlava? Rozhodne by mala

 • ľahko prechádzať ohybmi v potrubí, dovnútra aj von
 • byť dobre podsvietená, aby ste videli všetky detaily tmavých potrubí
 • odolná voči poškodeniam a poškriabaniu skla
 • odolná proti odtrhnutiu od tlačného kábla alebo poškodenia kontaktov
 • vyhľadateľná lokalizátorom, aby sme vedeli určiť jej polohu, keď narazí na problém
 • samonivelačná, aby vám uľahčila orientáciu a správnu predstavu obrazu 
kamerové systémy
Kamerové hlavy RIDGID toto všetko vedia. A ešte viac. Telo kamerových hláv je vyrobené z nehrdzavejúcej ocele. Je nasadené na pevnej pružine, ktorá ľahko prejde 90° ohybmi. Samotná kamera je podsvietená kvalitnými LED diódami, ktoré sú spolu s kamerou chránené pred nárazmi priehľadným krytom. Jasne osvetľujú zorné pole a spolu s technológiou širokouhlého zobrazenia snímajú detaily steny potrubia, praskliny, prekážky a ucpávky. Objektív je schovaný za tvrdeným sklom, takzvaným "zafírovým kryštálom", ktorý je prakticky nepoškriabateľný.

Vybrané modely sú vybavené samoniveláciou kamerovej hlavy, ktorá slúži na automatické vyrovnanie do horizontálnej polohy. Obraz máte  správne otočený nech je kamera v akejkoľvek pretočenej polohe. 

Do kamerovej hlavy môže byť integrovaná vysielacia sonda (512Hz). Umožňuje lokalizáciu jej presnej polohy, a teda miesta v potrubí, kde sa nachádza.

Kamerové hlavy existujú v rôznych priemeroch. Najmenšia má priemer 15,5 mm a je určená pre potrubia O 20 – 50 mm (nanoReel). Najväčšia kamerové hlava má priemer 35 mm (SeeSnake) a je určená pre potrubie s priemerom do 300 mm.

predvedenie inšpekčnej kamery

Potrebujete viac informácií? Chete si kamery vyskúšať na živo? Neváhajte a kontaktuje nás. My vás radi navštívime priamo u vás. Kliknite na ikonu predvádzacieho auta pri vybranom produkte a zašlite nám žiadosť o predvedenie.Účel monitorov a možnosti použitia. Monitory ako neodmysliteľná súčasť kamerových systémov

Monitor je pri inšpekcii potrubia nevyhnutný na

 • ovládanie kamery pri práci, zasúvaní kábla cez kolená a odbočky, hľadania cesty
 • prezeranie živého obrazu
 • nahrávanie záznamov, videí, fotografií a ich spracovanie
 • prezeranie a vyhodnocovanie nahratých záznamov


V portfóliu RIDGID sú špičkové monitory SeeSnake CS6x, CS65x, SeeSnake CS12 a CS6X Versa rôznych rozlíšení, ktoré spĺňajú najvyššie požiadavky. 

Špecialitkou Ridgid je aj pripojenie priamo na notebook, ktoré je efektívne pre operátorov spracúvajúcich video záznamy. Tie môžu byť rýchlo odoslané mailom alebo uložené do svojich zložiek na serveroch. 

Každá kamera je pripojiteľná k monitoru káblom s typizovanými koncovkami, aby bolo možné kombinovať rôzne kamery a rôzne monitory (okrem malých endoskopov). Ručná kamera RIDGID CA-350 je určená pre menšie modely kamier ako sú microReel, microDrain a nanoReel.


monitor k inšpekčnej kamere

Hlavné prednosti monitorov RIDGID. Monitory sú vybavené mnohými užitočnými funkciami, bez ktorých nie je možné pracovať na profesionálnej úrovni.

 • všetky monitory môžete používať s akumulátorom alebo na sieťové napájanie (230 V). Akumulátorové napájanie vám umožňuje plnohodnotne operovať aj na miestach bez zdroja energie
 • vstavaná pamäť, USB port, SD karta na ukladanie záznamov
 • software RIDGID HQ na spracovanie a archivovanie záznamov vo vašich počítačoch
 • vysoké rozlíšenie a kvalita obrazu nevyhnutná na detekciu detailov v potrubí
 • robustná odolná konštrukcia
 • môžete v reálnom čase nahrávať komentár k inšpekcií, robiť fotografie z inšpekcie, a takisto si celý záznam nahrávať a pomocou USB preniesť do počítača a posielať vaším zákazníkom. Navyše môžete pridávať popisy k fotografiám či videu


monitor k inšpekčnej kamere

monitor k inšpekčnej kamereTip pre vás:

Nainštalujte si softvér RIDGID HQ a spravujte záznamy z inšpekcie jednoducho a rýchlo.

HQ je bezplatný softvér pre vaše kamery RIDGID. Pomôže Vám ukladať, spracovať a archivovať digitálne záznamy prezeraných potrubí. O tom čo všetko dokáže si prečítate tu.
Softvér sťahujte kliknutím na obrázok

hq softvérChcete mať káble, potrubia a podzemné vedenia pod kontrolou? Chcete mať istotu, že pri výkope nebude žiadne prekvapenie? Aj na to má RIDGID technológiu

Lokalizácia a vyhľadávanie je technológia, ktorá vám umožní mapovať všetky potrubia, káble, inžinierske siete alebo aj kovové predmety, ktoré sa nachádzajú pod zemou. Funguje na princípe snímania rádiových vĺn. Lokalizátory prijímajú rádiový signál, ktorý pochádza buď z externého vysielača, alebo z signál produkovaný elektrickým vedením alebo dokonca prostredím.

Existujú dva základné typy lokalizátorov značky RIDGID - pre pasívne a pre aktívne vyhľadávanie.

1. Lokalizátor Ridgid NaviTrack Scout (pasívne vyhľadávanie) - model je primárne určený na vyhľadávanie vysielacej sondy . Tou môže byť buď kamerová hlava zasunutá v potrubí alebo samostatná plávajúca sonda, ktorú vypustíte do kanalizácie alebo čelná sonda namontovateľná na špirálovú čističku. RIDGID sondy vysielajú frekvenciu 512 Hz.


Ako to funguje?
Sonda 512 Hz vysiela rádiový signál, ktorý sa šíri pod zemou až na povrch. Lokalizátor tento signál zachytáva, zobrazuje sa na displeji a signalizuje aj zvukovo. Vy hľadáte najsilnejší signál a smer. Tak určíte pozíciu a vzdialenosť sondy.

lokalizátor
ako pracovať s lokalizátorom
ako pracovať s lokalizátoromTip pre vás:

Ideálne je ak používate lokátor spolu s kamerou so sondou zabudovanou v kamerovej hlave. Zasúvajte kameru do potrubia a postupne pri zasúvaní sledujte lokalizátorom NaviTrack Scout, signál sondy. Viete tak naraz trasovať potrubie aj nájsť presnú polohu kamerovej hlavy a teda aj problému.

2. Lokalizátor Ridgid SeekTech SR (aktívne vyhľadávanie) - pokročilejší systém, ktorý je predurčený na mapovanie podzemných trás a inžinierskych sietí ale je možné aj vyhľadávanie vysielacej sondy. Či sú to káble alebo potrubia, či sú pod napätím alebo nie, sú vyhľadateľné pomocou rádiových vĺn produkovaných okolím alebo aktívnym vysielačom RIDGID. Týmto zariadením môžete vykonávať rôzne činnosti:
a. aktívne vyhľadávanie - mapovanie podzemných trás (kanalizácie, káble, atď.)  
b. pasívne vyhľadávanie čiže vyhľadávanie sondy či kamerovej hlavy (princíp ako pri NaviTrack Scout) alebo pasívne vyhľadávanie pomocou jemných rádiových signálov, ktoré sa nachádzajú v zemi a nízko nad zemou. Takto môžete detekovať rôzne "živé" káble.

Ako funguje aktívne vyhľadávanie:
Pre mapovanie podzemných trás budete potrebovať okrem lokalizátora SeekTech aj vhodný vysielač. Tie sa líšia výkonom a konštrukciou, ale princíp zostáva rovnaký. Transmitery (vysielače) slúžia na vysielanie rádiových vĺn zvolenej frekvencie do sledovaného prostredia (zeme). Po spustení sa tak v okruhu niekoľko desiatok metrov (alebo aj niekoľkých kilometrov) rozľahne rádiový signál (záleží od zvolenej frekvencie, podmienok, vlhkosti a hustoty zeme). Keď máte „šťavu“ v zemi, lokalizátor nastavíte na správnu frekvenciu a hľadáte najsilnejší signál. Pomocou navigačných šípok na displeji sledujete potrubie či kábel a mapujete priestor. Lokalizátor SeekTech SR-60 je vybavený aj systémom určenia polohy GPS. 

K čomu je dobré mapovanie podzemného priestoru?
Zmapovanie pozemku vám môže zvýšiť hodnotu parcely, kupujúci predsa nechce žiadne prekvapenia. Technológiu lokalizácie RIDGID najčastejšie využívajú spoločnosti ktoré budujú alebo spravujú inžinierske siete. Slúži im na nájdenie neoznačených trás aj na kontrolu a aktualizovanie presných polôh živých trás alebo odstavených starých sietí. 


seetech
predvedenie kamery

Potrebujete špecifické informácie? Neváhajte a kontaktuje nás. My vás radi navštívime s predvádzacím autom priamo u vás. Kliknite na ikonu predvádzacieho auta pri vami vybranom produkte a zašlite nám žiadosť o predvedenie.Pracujte s inšpekčnými systémami profesionálne


Ako postupovať pri výbere zo systémov SeeSnake?
V prvom rade je potrebné aby ste si vybrali takú kombináciu, ktorú budete vo svojej praxi používať. Najdôležitejším faktorom je priemer a dĺžka potrubí, v ktorých budete inšpekciu vykonávať.

1. Vyberte si kameru obsahujúcu tlačný kábel a kamerovú hlavu. Vyberajte na základe priemeru potrubia a dĺžky potrubia.
2. Vyberte si monitor na zobrazovanie priestoru pred kamerou.


Na základe tohto si potom vyberiete kameru (teda posuvný kábel s kamerovou hlavou). Je potrebné pri výbere prispôsobiť priemer kamery k priemeru potrubia na základe údajov uvedených v katalógu.

Je jasné, že neexistuje kamera, ktorá by obsiahla všetky priemery potrubia od ¾“ až 12“. Preto RIDGID viacerými kamerami pokryl celý tento rozsah. Môžete si tam vybrať kamery na malé potrubia (nanoReel – Ø 20 – 50 mm, microDrain – Ø 30 – 75 mm, microReel – Ø 40 – 100 mm) alebo na veľké priemery (SeeSnake Mini do 200 mm alebo SeeSnake Standard do 300 mm). To umožňuje vybrať si presne také kamery aké použijete a nemusíte tak investovať do zbytočných priemerov.

predvedenie kameryTip pre vás:

Ideálnym riešením je ak si vyberiete jednu alebo viac kamier, ktoré pokryjú vaše požiadavky a jeden monitor, ktorý môžete pripojiť na akúkoľvek kameru.

Pri výbere monitoru si premyslite, aké požiadavky naň budete klásť. Pokiaľ potrebujete kameru iba na preskúmanie potrubia pred jeho čistením, vystačíte si s jednoduchým monitorom (napríklad s CA-350, ktorý pri použití správneho kábla viete prepojiť s kamerou). Pokiaľ sa inšpekciou zaoberáte vo veľkom bude pre vás vhodné, ak zainvestujete a vyberiete si monitor, ktorý vám ponúkne celú škálu možností. Napríklad zostavovanie správ o inšpekcii s kompletným videozáznamom, fotkami, komentárom či textovými popismi vo videu.

Ak si stiahnete softvér HQ budete pripravený na každú prácu.

Ponúkame vám možnosť navštívenia predvádzacieho auta spolu s našimi technikmi, ktorí vám poskytnú profesionálne poradenstvo a pomôžu vám vybrať pre vás technicky najvhodnejšie a cenovo najvýhodnejšie riešenie.

E-mail Facebook Instagram Linked In